زندگی نامه:

آیت‌الله محمد على اسماعيل‌پور قمشه‌اى متولد آذر ماه سال ۱۳۱۹خورشیدی در شهرستان شهرضا می باشند.

فقیه، مجتهدی صاحب رساله، استاد حوزه و مدير حوزه های علمیه مدينة العلم و صاحب الزمان(عج) شهرضا

تحصیلات

ایشان علوم جديده را در زادگاه خويش، شهرضا (قمشه) فراگرفتند و سپس به علوم دينى اشتغال پيدا كرده و مقدمات، سطح متوسط و قسمتى از حكمت و كلام را نزد استادان ديار علم‌گستر خويش فراگرفتند.

در ادبيات از محضر حجت‌الاسلام حاج میرزا نصرالله زارعان، در دروس سطح و حكمت متعاليه از محضر حضرت آیت‌الله حاج میرزا محمدرضا مهدوى و حكيم وارسته آیت‌الله شيخ محمد هادى فرزانه بهره‌ها بردند. مدتى در خدمت حكيم و مترجم بزرگ قرآن كريم، آیت الله الهى قمشه‌اى تلمذ نمودند و قسمتى از طب قديم را نزد استاد دكتر سيد‌‎محمدحسین مدرسى آموختند.

ايشان، در سال ۱۳۳۹ش، از شهرضا به شهر مقدس قم هجرت نمودند و سطوح عاليه را نزد استادان آن زمان فراگرفتند. مباحث حكمت را نزد علامه سيد‌‎محمدحسین طباطبايى آموختند و در محضر حضرات آيات عظام امام خمینى، حاج سيد‌‎محمدرضا گلپايگانى، حاج سيد‌‎محمد محقق داماد و حاج میرزا هاشم آملى( رضوان‌الله‌تعالى‌عليهم) به تحقيق و تكمیل دروس خارج فقه و اصول پرداختند. البته گسترده‌ترين مدت استفاده ايشان، از محضر حضرت آیت‌الله میرزا هاشم آملى بوده كه علاوه بر درس معمولى فقه و اصول، حضور فعال در جلسات استفتايى معظم‌له را نيز شامل مى‌شده است.

ايشان، در ضمن تحصيل، به تدريس علوم متداوله و كتب دارجه از مقدمات تا سطوح عاليه، كتب حكمت و كلام مى‌پرداختند تا اينكه به درجه رفيع اجتهاد نائل آمدند.

فعالیتها

ايشان، از سال ۱۳۵۶ تا سال ۱۳۸۸ پيوسته به تدريس خارج فقه و اصول در حوزه علمیه قم اشتغال داشتند و علاوه بر این در فصل تابستان، جلسه تدريس فقه و اصول ايشان در شهرضا برگزار مى‌گردید.

ایشان، سرانجام در ۲۱ مرداد ماه ۱۳۹۷ پس از سال‌ها مرجعیت فتوایی و استفتائی به دیدار حق شتافت.

آثار:
۱. البراهین الواضحات، استفتائات و استدلالات؛
۲. المعالم الماثورة؛
۳. الدلائل الظاهرات؛
۴. دقائق الاصول؛
۵. مناسک حج؛
۶. ملحقات مناسک حج؛
۷. الباقیات الصالحات؛
۸. رساله مضاربه؛
۹. رساله هدایة المتقین؛
۱۰. مجمع الافکار و مطرح الانظار؛
۱۱. تعلیقات علی کتاب العروة الوثقی؛

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *